Stanie się cud, czyli polscy artyści dla Afryki

Stanie się cud, to piosenka nagrana pod szyldem projektu Nasz Wspólny Świat. W jej tworzeniu wzięli udział muzycy m.in. Lady Pank, TSA, Kombi czy pionierów reggae Gedeon Jerubbaal. Dzisiaj nieco zapomniana, ale według mnie to niezła piosenka i świetna historia!

Bożonarodzeniowe piosenki

Zawsze na początku grudnia, w radiach zaczynają wybrzmiewać świąteczne hity. Tak zwane evergreeny, towarzyszą nam przez cały miesiąc. Do najbardziej znanych należą „Do They Know It’s Christmas” nagrane przez Band Aid w 1984 roku (zespół stworzony na potrzeby piosenki, głównie składający się z artystów pochodzenia brytyjskiego) oraz „We are the World z 1985 roku (stworzony przez 45 amerykańskich artystów). O ile pierwsza, nawiązuje do świąt, o tyle druga, tak namiętnie grana przed świętami, została wydana w marcu i nie ma z nimi nic wspólnego. Jednak to co łączy te piosenki, to cel, na który szedł cały dochód ze sprzedaży singli – pomoc głodującym ludziom w Afryce.

Pomysł kiełkuje

Rok 1986 dla Lady Pank rozpoczął się fantastycznie. Jedną z imprez, na której wystąpili było Tokio Music Festival. Tak, Lady Pank zagrało w Tokio, angielską wersję „Mniej niż zero” czyli „Minus Zero”. Co więcej, Jan Borysewicz otrzymał nagrodę dla najlepszego kompozytora. Nagranie z tego występu możecie zobaczyć niżej. Mnie zawsze pojawia się delikatny uśmiech na twarzy gdy to widzę.

Na tym samym festiwalu w Tokio, na koniec imprezy, artyści wspólnie zaśpiewali „We are the World”. Wśród nich nie zabrakło muzyków Lady Pank, a partie, które w oryginale śpiewał Bruce Springsteen, wykonał tym razem Janusz Panasewicz. Wtedy też po raz pierwszy, w głowie musiała zaświtać myśl o polskiej kooperacji artystów. Śpiewającego Panasa możecie zobaczyć poniżej (od 4.40)

Stanie się cud czyli projekt Nasz Wspólny Świat

Nie do końca wiadomo, kto był głównym inicjatorem pomysłu – mówi się, że ówczesny menadżer Lady Pank – Andrzej Staszak, inna wersja głosi, że za wszystkim stała Młodzieżowa Agencja Kultury Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Pewne jest jedno – muzykę skomponował Jan Borysewicz, a tekst napisali Krzysztof Ruciński (Gedeon Jerubbaal), Marek Gaszyński (dziennikarz), Marek Piekarczyk (TSA), Małgorzata Ostrowska (Lombard).

nasz wspólny świat stanie się cud polscy artyści zander lady pank tsa kombi lombard
Okładka singla Stanie się cud, źródło: discogs.com

Podobnie jak w przypadku „We are the World” i „Do they know it`s Christmas”, dochód ze sprzedaży singla miał być przeznaczony na pomoc głodującym mieszkańcom Trzeciego Świata. Wytłoczono 40 tysięcy egzemplarzy „Stanie się cud”, które sprzedawane były po 150 ówczesnych złotych. Singiel można było kupić podczas charytatywnych koncertów pod nazwą Nasz Wspólny Świat. Do piosenki powstał także teledysk nagrany w studio nagraniowym.

Była to bodaj pierwsza tak duża kooperacja polskich artystów. Piosenka osiągnęła niemały sukces – I miejsce w telewizyjnej liście przebojów oraz II miejsca na liście przebojów Trójki. Finalnie spędziła w notowaniu siedem tygodni. Powstała też wersja instrumentalna utworu, ale to już raczej ciekawostka.

Twórcy piosenki Stanie się cud

Wszyscy artyści, którzy brali udział w nagraniu (warto zwrócić uwagę, na króciutkie gitarowe solówki, które są bardzo charakterystyczne dla grających ich muzyków):

Jan Borysewicz (Lady Pank) – gitara, wokal, I solo
Janusz Panasewicz (Lady Pank) – wokal
Edmund Stasiak (Lady Pank) – gitara, chórek, II solo
Wiesław Gola (Lady Pank) – programowanie automatu perkusyjnego
Małgorzata Ostrowska (Lombard) – wokal
Piotr Zander (Lombard) – gitara, chórek, III solo
Grzegorz Skawiński (Kombi) – gitara, wokal, IV solo
Waldemar Tkaczyk (Kombi) – gitara basowa, chórek
Marek Piekarczyk (TSA)
Krzysztof Ruciński (Gedeon Ruciński)
Rafał Paczkowski – instrumenty klawiszowe
Marek Gaszyński (dziennikarz Radiowy)

Niestety, jakość bardzo słaba – nigdzie już nie mogę znaleźć lepszej

Bardzo lubię ten kawałek. Wydaję mi się, że w ten grudniowy, świąteczny czas sprawdzałby się idealnie. Niestety nie słyszałem go w radiu od lat, a co więcej mało kto pamięta, że taki powstał. Podzielcie się w komentarzu, czy znaliście i oczywiście co o nim sądzicie?

Zdjęcie tytułowe wpisu, źródło: discogs.com

Nie zapomnij podać dalej!

4 komentarze

  1. Nie tylko świetnie wykonany kawałek (bo przecież przez najlepszych) dla mnie to cała masa pieknych wspomnień kiedy sie polskiego rocka słuchało i brzdękoliło na gitarze…
    Fan Lady Pank.
    pozdrawiam!

    1. Ja też kiedyś byłem całkiem dużym fanem Lady Pank 🙂 Potem nasze drogi się rozeszły, ale do dzisiaj lubię posłuchać starych płyt. Ale „Stanie się cud”, to rzeczywiście życiowa forma wielu artystów, którzy brali w tym udział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *