Piosenki o górach, które warto nucić na szlaku – 23 propozycje

Piosenki o górach, to temat dosyć często wpisywany w okna wyszukiwarek. Są tacy, którzy lubią na szlaku zanurzyć się w ciszy, ale jest grupa wędrowców, którzy wędrują po górach ze słuchawkami na uszach. Dzisiaj podpowiem Wam czego warto wtedy posłuchać żeby nasza wyprawa stała się bardziej klimatyczna. To także propozycje, dla tych wszystkich którzy lubią wieczorem usiąść z gitarą przy ognisku.

Najpiękniejsze piosenki o polskich górach

Piosenki o Bieszczadach i Beskidach (nie zawsze wprost), to najczęściej przewijające się utwory na liście. Myślę jednak, że mają w sobie one tyle górskiego klimatu, że spokojnie można słuchać ich niezależnie od regionu, w którym wędrujemy. Dobry utwór zawsze się obroni, więc nie będę się o nich rozpisywał. Nie przedłużając już przejdźmy do 23 propozycji. Jeśli macie jakieś swoje ulubione górskie piosenki, śmiało napiszcie w komentarzu 🙂

Bieszczadzkie klimaty w piosenkach

Tutaj zdecydowanie odezwała się moja punkowa dusza. Mógłbym tu wkleić praktycznie całą dyskografię zespołu KSU, ale na potrzeby wpisu proponuję poniższe plus Stare Dobre Małżeństwo i Krystynę Prońko:

1. KSU – Moje Bieszczady

2. KSU – Moje Bieszczady II

3. KSU – Za mgłą

4. KSU – Bieszczady 2004

5. KSU – Tańczący z czasem

6. SDM – Zabieszczaduj dzisiaj z nami

7. SDM – Bieszczadzkie Anioły

8. SDM – Ballada z gór

9. Krystyna Prońko – Deszcz w Cisnej

Piosenki w klimacie Beskidów

O ile, o Bieszczadach i miejscach w tym regionie śpiewa się wprost, o tyle w temacie Beskidów artyści są nieco bardziej nieśmiali. To często ich pochodzenie zdradza nam o czym śpiewają.

10. Gooral – Karczmareczka

11. Gooral – Zbójnicki

12. Psio Crew – Dobry Gooral

13. Golec uOrkiestra – Do Milówki Wróć

Coś w klimacie Tatr

Od razu mówię, że pominąłem Sławomira „Miłość w Zakopanem”. Jakoś tak bardziej mi pasuję na bieg po Krupówkach wieczorem niż na górski szlak. Ale jeśli Wam pasuje, to dodajcie do swojej playlisty.

14. Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz – Muzyka z serialu Janosik

15. Goran Bregović (ponoć) – Krywaniu

Piosenki, a w zasadzie piosenka o Karkonoszach

Niestety nic więcej poza jedną piosenką zespołu Leniwiec nie znalazłem. Bardzo chętnie posłucham, jeżeli Wy znacie coś więcej.

16. Leniwiec – Moje Karkonosze

Piosenki o górach, a raczej zmaganiach życiowych

Trochę zakręcony ten tytuł, ale poniżej znajdziecie piosenki, w których góry są przenośnią. Codzienność, trudne sprawy porównane są do wędrówki, wspinaczki, przez co ilość interpretacji można swobodnie mnożyć. Te piosenki zdecydowanie sprzyjają przemyśleniom, melancholii i zatopieniu się w rozważaniach.

17. Lady Pank – Wspinaczka

18. Budka Suflera – Cień Wielkiej Góry

19. Budka Suflera – Sen o dolinie

20. Kayah&Bregović – Nie ma, nie ma Ciebie

Piosenki o górach – tak mi bardzo pasujące

Zastanawiałem się czy umieszczać czy nie, ale postanowiłem że jednak tak. W górach te utwory brzmią zupełnie inaczej. „Piosenka dla zapowietrzonego” ma dużo energii w sobie, Grubson śpiewa o zupełnie innym spotkaniu na szczycie, a „pure white snow” to nic innego jak heroina, od której Nick Cave był uzależniony. Piosenka jest o jego walce i próbie poradzenia sobie z problemem „śniegu na 15 stóp”.

21. Nick Cave & The Bad Seeds – Fifteen Feet of Pure White Snow

22. Leniwiec – Piosenka dla zapowietrzonego

23. GrubSon – Na szczycie

To by było na tyle jeżeli chodzi o moje propozycje piosenek o górach. Koniecznie napiszcie, które piosenki pomagają Wam wejść na szczyt i oczywiście zejść. Czy to utwory, które bezpośrednio nawiązują do szczytu, rejonu czy nazwy pasma górskiego, czy może właśnie takie mocne przenośnie? Jestem bardzo ciekawy.

Ze względu na ilość linków zewnętrznych strona może ładować się trochę dłużej. Zaczekajcie cierpliwie lub posłuchaj Gotowa lista na Spotify 🙂

Nie zapomnij podać dalej!

14 komentarzy

  1. Na szlaku wsłuchuję się w odgłosy natury, to dla mnie najpiękniejsze dźwięki. Lista zacna, znam, podśpiewuję, ale w innych okolicznościach. Jeżeli Ty lubisz w inny sposób, to why not 🙂
    Pozdrawiam

    1. Lubię tak i tak. Czasami faktycznie odgłosy natury wspaniale na mnie działają, ale innym razem lubię kiedy gra w uszach dobry kawałek.

  2. Będąc w Bieszczadach aż grzech choć nie wysłuchać jednej piosenki Bieszczadzkich Aniołów
    🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *