Objazdowe nieme kino, czyli rzecz o Kopalni „Wujek”

Objazdowe nieme kino zespołu Perfect, to jeden z najpiękniejszych utworów lat 80. Mnogość interpretacji tekstu Bogdana Olewicza przyprawia o zawrót głowy. Przyjrzyjmy się tej, którą potwierdza wieloletni lider zespołu Grzegorz Markowski.

Objazdowe nieme kino czyli rzecz o Kopalni Wujek 9 poległych górników

Kilka słów o historii albumu

Był rok 1982, w Polsce trwał stan wojenny, kiedy pojawił się drugi album Perfectu „UNU”. Za całość od strony kompozytorskiej odpowiadał Zbigniew Hołdys, a od strony tekstowej wspomniany już wyżej Bogdan Olewicz. To właśnie na tym albumie znajdziemy „Autobiografię”, bodajże największy hit zespołu Perfect. Ciekawą rzeczą jest tytuł owej płyty. UNU to litery z tablic rejestracyjnych pojazdów wojskowych używanych w czasie stanu wojennego. Cenzurze coś świtało, ale nie do końca. Hołdysowi udało przekonać się cenzorów, że chodzi o… starożytnego, egipskiego ptaka. Uwierzyli.

Objazdowe nieme kino czyli rzecz o Kopalni Wujek ściana z muralem

Objazdowe nieme kino – epilog

Na całej płycie zespół wplata mniej lub więcej wątków, dotyczących ówczesnych czasów. Można również odnieść wrażenie, że kolejność umieszczonych piosenek jest nieprzypadkowa. Nie dziwi zatem, że „Objazdowe nieme kino”, utwór bardzo oszczędny muzycznie (zgodnie z zasadą mniej znaczy więcej) zamyka cały album. Cisza po ostatnich dźwiękach zmusza do refleksji. Sam zespół przyznaje, że podczas wykonywania tego utworu na żywo, na koniec nie było braw. Była cisza i chwila zadumy.

Objazdowe nieme kino czyli rzecz o Kopalni Wujek brama

O czym jest?

W Internecie najczęściej przewijają się dwie interpretacje piosenki. Pierwsza mówi, o tym że dotyczy zamieszek grudniowych w 1970 roku na Wybrzeżu. Druga, potwierdzana w wywiadach przez Grzegorza Markowskiego, mówi o pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach, 16 grudnia 1981 roku. Artysta podkreśla, że utwór, to istne misterium muzyczne, hołd składany ofiarom czyli 9 górnikom, którzy zginęli podczas tych tragicznych wydarzeń. To utwór niezwykle poetycki i każdy z nas może interpretować go na swój własny sposób. Słychać w nim ból, niemoc i beznadziejność sytuacji, a po tym wszystkim ta straszna rutyna – „myć zęby i iść spać”.

Objazdowe nieme kino czyli rzecz o Kopalni Wujek tekst na murze
Tekst utworu autorstwa Bogdana Olewicza:

"Nie pytaj mnie, wiem tyle co i ty
Poganiam dzień i nie śni mi się nic
Już siebie znam, znam z bliska słowo lęk
Wiem, że ja sam chcę dać oszukać się

Piekący ból rozwierca każdą myśl
Ja będę zdrów z pewnością lecz nie dziś
Skurczony świat, nie większy niż ta pięść
Na piersiach siadł i oddech mi się rwie

Zamykam strach na niewidzialny klucz
I moja twarz jest niewidzialna już
Gdy wchodzę w tłum, pułapka szczerzy kły
I z ust do ust nie frunie żaden krzyk

Śmiertelny mur skutecznie dzieli nas
Ja mam swój mózg, ty też swój rozum masz
Nie pytaj mnie, wiem tyle co i ty
Poganiam dzień i nie śni mi się nic

Zostańmy tak, ja tutaj a ty tam
Tak długo jak to nieme kino trwa
Nie proście nas by wam do tańca grać
Już czas, już czas myć zęby i iść spać...."

Mam dla Was propozycję. Posłuchajcie tego utworu z zamkniętymi oczami, wczujcie się i przeżyjcie całym sobą. A może podzielicie się swoimi emocjami w komentarzach?

Nie zapomnij podać dalej!

18 komentarzy

  1. Kurczę,naprawdę ta piosenka jest o górnikach z Wujka? Nie miałem pojęcia do teraz bo właśnie trafiłem na tą stronę.

  2. WOW!
    Podobnie jak większość komentujących nie miałem pojęcia, że to jest o pacyfikacji na Wujku.
    Dzięki za wyszukanie tej ciekawostki. I czekam na kolejne 🙂

  3. Grywam ten utwór na gitarze. Jest prosty, ale bardzo wyrazisty. Przyjemny do grania, ale łza się w oku kręci i … Ten zabójczy tekst…

  4. Coraz rzadziej gram na gitarze, ale ten utwór pozostaje jako jeden z ostatnich. Zwłaszcza teraz, kiedy pracuję w… ŚCWiS, miejscu upamiętniającym ofiary pacyfikacji kopalni „Wujek”. Przy okazji zapraszam, to miejsce które trzeba odwiedzić. Tu nie ma wesołej opowieści o czasach PRLu…

    1. Nie miałem jeszcze okazji być w ŚCWiS, ale może teraz, kiedy w sezonie zimowym szuka się więcej ofert spędzenia czasu pod dachem, to najwyższy czas się wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *