Mała Aleja Róż w Katowicach

Mała Aleja Róż w Katowicach, o co tutaj chodzi? O czym jest ta piosenka i czym jest tajemnicze miejsce z piosenki zespołu Dżem dowiecie się w tym wpisie.

ulica różana w katowicach czyli mała aleja róż z piosenki zespołu dżem

Mała Aleja Róż w Katowicach istnieje naprawdę. „Któregoś dnia rzucę to wszystko i wyjdę rano, niby po chleb…” śpiewa Rysiek Riedel. Kto nie zna tych słów z piosenki Dżemu? A wiecie, że to o ulicy Różanej w Katowicach? Niestety historia nie jest zabawna, tak jak nie jest zabawny tekst tego utworu. To właśnie na tej ulicy znajdowała się jedna z pierwszych narkomańskich melin na Śląsku i to właśnie tutaj można było spotkać Ryszarda Riedla niekoniecznie w dobrej formie. Tutaj szukał schronienia, którego nie mógł znaleźć. Tutaj zapadał się w swój narkotykowy nałóg jeszcze bardziej.

Fragment piosenki „Mała Aleja Róż”

Mam, mam już tego dość,
muszę w końcu wrócić tam,
gdzie wszyscy byli,
zawsze kochali, czasem grzeszyli
Po prostu żyli tak z dnia na dzień
Tylko czy oni tam jeszcze wszyscy są, 
Czy jeszcze jest aleja pełna róż?
Tylko czy oni tam jeszcze wszyscy są, 
Czy jeszcze jest aleja róż?
Nie zapomnij podać dalej!

14 komentarzy

 1. Polska – i nie tylko Polska – pełna takich smutnych historii :-((
  Zastanawia mnie zawsze jak artyści spiewając o czymś, portretując coś, opisując, zwykłe miejsca dla wielu zamieniaja w świat odległy i abstrakcyjny wręcz

  1. I o tym będzie ten blog – no może nie do końca. Będzie o historiach – tych wesołych i tych smutnych, ale przede wszystkim o ludziach, którzy je tworzyli.

  1. Dla mnie dużym zaskoczeniem i zdziwieniem było to, że w Tychach, jedną z ulic niedaleko zamieszkania Riedlów nazwano właśnie „Mała Aleja Róż” – chyba ktoś nie odrobił lekcji.

 2. Nie wiedziałam, że to o tej ulicy w Katowicach! Wow! Uwielbiam Dżem, niebawem jest koncert w NOSPRze, na który koniecznie chcę iść (Dżem symfonicznie).

  1. Mnie jakoś na ten nowy Dżem nie ciągnie. Byłem kilka razy i to nie to. Ale NOSPR to kusząca sprawa ze względu na świetną akustykę 😉 Byłem tam na piosenkach Agnieszki Osieckiej i po prostu miazga!

   1. Od wielu,wielu lat,gdy tego potrzebuję, zatapiam się Jego głos. Czasem też szukam takich, którzy,jak ja,potrzebują tego samego… a wtedy nakładam na uszy słuchawki, zamykam oczy,wyciągam rękę,On prowadzi na Aleję, a wtedy już wiem: Mała Aleja istnieje, a nie „istnieję” więc popraw to proszę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *