Enola Gay czyli dyskotekowy hit antywojenny

Enola Gay zespołu OMD (a właściwie Orchestral Manoeuvres in the Dark), to tak zwany dyskotekowy evergreen. Piosenkę znają wszyscy, ale nie każdy pochylił się nad jej słowami i przesłaniem, a te zdecydowanie nie należą do najlżejszych. To taki taniec śmierci w rytmie synth-pop.

Okładka singla

Enola Gay – skąd nazwa i pomysł na piosenkę

Zespół OMD nagrał swój największy hit w 1980 roku. Słowa i muzykę napisał współzałożyciel zespołu Andy McCluskey. Piosenka nawiązuję do zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę przez amerykański bombowiec B-29 Superfortress w 1945 roku. To właśnie ten samolot, nosił nieoficjalnie przydomek Enola Gay. Co ciekawe, była to jedyna misja bojowa tego statku powietrznego. Dzisiaj można go obejrzeć w National Air and Space Museum w Waszyngtonie.

enola gay hiroszima omd piosenka
Enola Gay w bazie

A wracając do piosenki, okazała się ona największym przebojem zespołu, która zajęła pierwsze miejsca list przebojów m.in. w Hiszpanii, Portugalii czy we Włoszech. Natomiast na wyspach dotarła do 8. miejsca, co było najlepszym wynikiem w historii OMD. Autor musiał wiele razy tłumaczyć się o co chodzi z tą piosenką. Byli tacy, którzy myśleli, że to zakodowana wiadomość dla gejów (tak wspomina kompozytor). Sprawa jest jednak dużo prostsza. Członkowie OMD po prostu fascynowali się samolotami z czasów II wojny światowej. Najbardziej znanym i zmieniającym bieg historii był dla nich bombowiec Enola Gay.

OMD – Enola Gay – odniesienia historyczne

Czas żeby rozłożyć warstwę tekstową utworu nieco bardziej. Nie będzie to wybitna analiza liryki, a po prostu odniesienia do prawdziwych wydarzeń, które miały miejsce. Tłumaczenie jest moje z domieszką ściągi z Internetu, więc za jakiekolwiek sugestie, korekty i tym podobne będę ogromnie wdzięczny.

Enola Gay, you should have stayed at home yesterday
Aha words can’t describe the feeling and the way you lied

Enola Gay, powinnaś była zostać wczoraj w domu.
Słowa nie są w stanie opisać tego uczucia i sposobu, w jaki kłamałaś.

Enola Gay to nazwa samolotu, bombowca, a imię to zawdzięcza Enoli Gay Tibbets, która była matką jednego z członków załogi, a mianowicie pilota Paula Tibbetsa. Co ciekawe, przyszły wojskowy miał zostać lekarzem jak chciał ojciec, ale matka stanęła po jego stronie i rozpoczął szkolenie w amerykańskiej armii.

enola gay pilot paul tibbets
Paul Tibbets

It’s 8:15, and that’s the time that it’s always been
We got your message on the radio, conditions normal and you’re coming home

Jest 8.15 i to jest czas, który zawsze był
Mamy wiadomość w radiu, warunki w normie i wracasz do domu

Godzina 8.15, oznacza oczywiście moment zrzucenia bomby na Hiroszimę, w dniu 6 sierpnia 1945 roku. Wzmianka w tekście o warunkach, to może nie dokładne słowa ale rzeczywiste oddanie panujących realiów dookoła. Po wykonaniu zadania samolot zawrócił do bazy. Czas, który zawsze był (chociaż w moim przekonaniu lepiej do sytuacji brzmiałoby – czas, który zawsze będzie) to odniesienie do „zamrożonych” zegarów w wyniku eksplozji. Zegary zatrzymały się na tej godzinie. Szacuje się, że w wyniku wybuchu ładunku zginęło około 30% populacji miasta (70-90 tys.), głównie cywili. Chociaż te wyliczenia ciągle nie są dokładne.

grzyb atomowy nad hiroszimą omd
Grzyb atomowy nad Hiroszimą

Enola Gay, is mother proud of little boy today
Aha this kiss you give, it’s never ever gonna fade away

Enola Gay, czy matka jest dziś dumna z małego chłopca
Aha, ten pocałunek, który dajesz, nigdy, przenigdy nie zniknie

„Little Boy” to kryptonim bomby atomowej, która została zrzucona na Hiroszimę. Eksplodowała o godzinie 8:16:02 (rano) czasu lokalnego, około 580 m nad centrum miasta. Głównym celem użycia tego ładunku było jak najszybsze zakończenie II wojny światowej poprzez złamanie Japończyków. Co do pocałunku, który nigdy nie zniknie, to nawiązanie do śmierci osób, w wyniku choroby popromiennej oraz okaleczeń fizycznych i psychicznych. Między innymi o budowie „Little Boy” opowiada bardzo dobrze zrealizowany film Christhopera Nolana pod tytułem „Oppenheimer”.

Little Boy bomba atomowa nad hiroszimą omd tłumaczenie utworu enola gay
Little Boy

Pozostałe informacje

Do piosenki powstał również teledysk, ale trudno uznać go za ciekawy. Do jego nakręcenia potrzebowano zaledwie trzech godzin. Efekt mizerny, możecie zobaczyć poniżej. Generalnie słuchając i tupiąc nóżką do tego przeboju, warto mieć z tyłu głowy o czym opowiada. Mnie zawsze wprawia w konsternację.

Nie zapomnij podać dalej!

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *